27.12.2018
Галотерапія в санаторії «Теплиця». Штучний мікроклімат соляних печер
Галотерапія в санаторії «Теплиця» – це один з високоефективних, немедикаментозних методів реабілітації та лікування хворих з патологією дихальних шляхів, центральної нервової системи, органів кровообігу.
Галотерапія заснована на давно відомому методі лікування – спелеотерапії, яка полягає в перебуванні хворого в природному (карстової) соляній печері.
Здавна монахи поміщали хворих із проблемами дихання у соляні печери. Там же вони ударами подрібнювали сталактити. Результатом була соляний пил, яку хворі вдихали, отримуючи явне поліпшення здоров’я.
Досвід застосування галотерапії у практичній медицині підтвердив високу ефективність штучного галоаэрозоля, створюваного в приміщеннях.
Лікування бронхіальної астми, хронічного бронхіту, обструктивного бронхіту, хронічного гаймориту та інших синуситів, сезонної алергії (полінозу), алергійного і вазомоторного риніту в умовах галокамери достатньо ефективно, що переконливо доведено, науково обгрунтовано, підтверджено практичним досвідом роботи і зараз вже не обговорюється. Позитивні результати лікування відмічені у 80% хворих (95%дітей) з різними варіантами бронхіальної астми, хронічного бронхіту, гострого бронхіту з рецидивуючим і тривалим перебігом, з захворюваннями верхніх дихальних шляхів.
Галотерапія достовірно знижує бронхіальне опір у хворих бронхіальною астмою та хронічним обструктивним бронхітом. Результати досліджень свідчать про позитивний вплив соляного лікування на стан гуморального і клітинного імунітету у хворих на бронхіальну астму.
Галотерапія покращує реологічні властивості бронхіального вмісту, сприяє нормалізації мукоциліарного кліренсу. Аерозоль натрію хлориду відновлює кількість натрію хлориду в бронхіальному секреті до рівня, необхідного для нормального функціонування миготливого епітелію бронхів.
Галокамера ( галокабинет) – спеціально обладнане приміщення, де розташовуються в зручних кріслах пацієнти. На підлогу приміщення насипається спеціальне сольове покриття, є буферною ємністю по відношенню до атмосферної вологи і сприяє підтриманню асептичних умов середовища. Створюються умови соляної печери (спелеошахти), так звана лікувальна середовище, насичене сухим аерозолем хлориду натрію з переважанням (до 90%) дрібних частинок (0,5-5 мкм), які, проникаючи в самі глибокі відділи дихальних шляхів, чинять дію на відновлення функції бронхів і зовнішнього дихання.
Застосування керованого мікроклімату і використання різних режимів лікувальних концентрацій сольового аерозолю дозволяє ефективно використовувати метод для лікування всіх форм бронхолегеневих патологій, патології ЛОР-органів, шкірних і алергічних захворювань, надавати допомогу хворим з супутньою серцево-судинною та ендокринною патологією, в дитячому і літньому віці. Галоаэрозоль стимулює захисні механізми дихальних шляхів, має муколитическим, бронходренирующим, протизапальну, иммуномоделлирующим дією. Перебування в галокамері стабілізує вегетативну нервову систему, робить позитивний психоемоційний вплив.
У пацієнтів з бронхіальною астмою галотерапія сприяє подовженню періоду ремісії.
Метод галотерапії безпечний, поєднується з іншими фізіотерапевтичними і немедикаментозними методами. Вікового обмеження не має.
Галотерапія допомагає відновлювати захисні функції шкіри, зменшує запалення.
Галотерапія сприяє відділенню мокротиння з бронхів, знімає роздратування.
Галотерапія має підсушують, дезинфікуючим ефектом, покращує стан шкіри, допомагає при юнацької вугрової висипки, алергічних проявах, екземі, дерматитах і навіть псоріазі в стадії ремісії.
Галотерапія зміцнює нервову систему, покращує сон, знімає стрес.
Основні показання до застосування галотерапії:
Відновна терапія і реабілітація:
– Хвороби органів дихання: гострий, рецидивуючий бронхіт, пневмонія, хронічний необструктивний і обструктивний бронхіт, бронхіальна астма, бронхоектази, муковісцидоз, респіраторний аллергоз;
– ЛОР-патологія: вазомоторний та алергічний риніт, аденоїдит, риносинусопатия, синусити, фарингіти;
– Патологія шкірних покривів: атопічний дерматоз, нейродерміт, псоріаз, екзема, гіперсекреція сальних залоз, гнійничкові ураження шкіри, вугрі;
– Зміцнення загальної імунної захисту і підвищення неспецифічної резистентності;
– Профілактика частих ГРВІ та ГРЗ;
– Психо-емоційне напруження;
– Сезонна депресія;
– Поєднана серцево-судинна патологія.
Галогигиена:
– Куріння, вплив полютантів, поліноз;
– Вугрова хвороба (акне); целюліт; в’яне шкіра; захворювання волосся, профілактика старіння.
Таким чином, наукові спостереження та клінічний досвід застосування керованого мікроклімату галокамери продемонстрували позитивний вплив цього методу у дорослих і дітей на стан дихальної, серцево-судинної, імунної, ендокринної, нервової систем, шкіри, психоемоційний стан.
До числа основних протипоказань належать: загострення захворювання, гострі вірусні інфекції, кровохаркання, гострі і хронічні захворювання нирок, новоутворення.
Фактори, що обумовлюють переваги методу галотерапії
У спелеотерапії немає побічних ефектів, тому її можна використовувати для лікування всіх людей, у тому числі маленьких дітей і вагітних жінок
Науково обґрунтована високоефективна оздоровча та медична технологія
Висока ефективність оздоровлення і лікування (до 95-99%)
Натуральний метод оздоровлення і лікування з використанням природних факторів
Зменшення медикаментозного навантаження і, найчастіше, подальша відміна лікарських препаратів
Активація механізмів захисту організму і підвищення рівня та резервів здоров’я
Поєднання з іншими фізіотерапевтичними і натуротерапевтическими методами
Використання у дітей та дорослих
Хороша індивідуальна переносимість
Позитивний психоемоційний ефект
Безпека, комфортність.
Курс галотерапії складається з 12-25 щоденних сеансів тривалістю 30-60минут. Сеанси супроводжуються спокійною музикою. Для досягнення лікувального ефекту рекомендується пройти не менше 10 сеансів щодня або через день.