Виразкова хвороба
На сьогодні виразкова хвороба шлунку та 12-палої кишки є доволі поширеним явищем як у молодих, так і у людей старшого віку. Згідно статистичних даних, в Україні 15% населення страждає на дане захворювання.
До речі, причин виникнення дефекту на слизовій оболонці шлунку чи 12-палої кишки є декілька:
- активне розмноження та ріст мікроорганізму Helicobacter pylorі, що призводить до пошкодження стінки;
- постійне перебування у стресових ситуаціях;
- куріння, адже нікотин, який міститься у цигарках також руйнує слизову оболонку шлунку;
- зловживання спиртними напоями;
- нераціональне харчування та споживання гострих страв, оцету, консервованих продуктів;
- прийом певних препаратів, які стимулюють секрецію шлункового соку (аспірин, протизапальні ліки, гормональні лікарські засоби).
Коли слід звернутися до лікаря?
Не варто відкладати візит до спеціаліста при виникненні симптомів виразкової хвороби, адже захворювання має ряд ускладнень, які можуть призвести до летального наслідку. Крім того виразка шлунку має тенденцію до ракового переродження.
Клінічними проявами, які можуть вказувати на дефекти слизової оболонки шлунку чи 12-палої кишки, являються:
- біль в ділянці підребер’я, що виникає через декілька годин після прийому Їжі або ж натщесерце та вночі, який зникає після харчування;
- відчуття печії та нудоти;
- схильність до закрепів;
- дані симптоми можуть супроводжуватися відчуттям загальної слабкості, втоми, відразою до їжі.
Як діагностують виразкову хворобу?
Для підтвердження наявності захворювання, виявлення причин його виникнення та для вибору правильної тактики лікування, крім загального огляду у гастроентеролога, виконується:
- Фіброгастродуоденоскопія – огляд внутрішніх стінок стравоходу, шлунку та верхніх відділів тонкого кишечника за допомогою оптичного зонду, який дозволяє лікареві визначити наявність, локалізацію, розміри, форму та краї виразки.
- Визначення наявності H.pylori – можливе декількома способами. Перший – в ході проведення ФГДС виконується забір матеріалу із шлунку, який підлягає швидкому тесту на визначення антитіл до бактерії. Другий – це дихальний уреазний тест, що передбачає визначення складу видихуваного повітря за допомогою спектрометра. При наявності мікроорганізмів даного виду у травній системі, відбувається хімічна реакція, яка і ідентифікує збудник.
- рН-метрія – необхідна для визначення показників кислотності шлунку. Виконується одночасно із фіброгастродуоденоскопією та необхідна для визначення схеми лікування виразкової хвороби.
Методи лікування виразки
Терапія виразкової хвороби багатокомпонентна і комплексна. До неї входять:
- Раціональне харчування – головним принципом дієтичного раціону при виразці є відмова від продуктів, що підвищують рівень кислотності, а також жирної, смаженої, гострої чи тяжкої, грубої їжі, що потребує тривалого перетравлення (бобові, гриби). Слід відмовитись від спиртного, кави, міцного чаю та газованих напоїв. Прийом продуктів повинен бути частим та невеликими порціями.
- Медикаментозні засоби – використовуються комбінації антибактеріальних препаратів, що забезпечують ерадикацію хелікобактера, препарати, які знижують секрецію соляної кислоти, ліки, які покривають слизову оболонку для захисту від дії шлункового соку, а також препарати, що стимулюють загоєння виразок.
- Оперативне втручання – доцільне лише при виникненні ускладнень, що загрожують життю (кровотеча, непрохідність, перфорація виразки, пошкодження сусідніх органів).
- Санаторно-курортне лікування – важливий елемент в терапії виразкової хвороби, який дозволяє попередити рецидиви захворювання та значно покращити загальний стан хворого. Адже фізіотерапевтичні маніпуляції, комплекс бальнеологічних процедур та відсутність стресових ситуацій сприятливо впливають на одужання.
Лікування мінеральними водами – ефективна терапія виразкової хвороби
Мінеральна вода при виразці шлунку та 12-палої кишки справляє позитивний ефект на перебіг захворювання за рахунок розчинених у ній солей. Гідрокарбонатно-натрієві води зменшують вироблення соляної кислоти та покращують проходження харчової грудки по травній трубці, тим самим запобігають виникненню печії, відрижки, нудоти та відчуття важкості в епігастрії.
Саме такими властивостями володіє і мінеральна вода «Кушницька №876», що використовується в лікувальній практиці санаторію «Теплиця» в м.Виноградів. 21-денний курс лікування гідрокарбонатно-натрієвою водою «Кушницька №876» дозволяє нормалізувати показники кислотності шлункового соку, чинить протизапальну дію та нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту.