Угорські народні звичаї і традиції, пов’язані з Різдвом
Угорці – працьовитий і темпераментний народ. А, як відомо, той, хто вміє попрацювати, швидше за все, любить і вміє відпочити! Особливо, коли мова йде про таку подію, як святкування Різдва Христового. Як і жителі будь-якої християнської країни, угорці свято шанують і дотримуються народні традиції, вірять у старі повір’я, не забувають обряди. Запитайте угорця, який свято для нього самий коханий, самий шанований, самий захоплюючий? Думаєте уй ев (uj ev – Новий рік), особистий день народження, день міста? – Нічого подібного! 95% угорців дадуть Вам відповідь «… Різдво Христове!»
Для угорців, як і для християн інших національностей, що Різдво – це свято милосердя і любові, день, коли вся родина збирається, нарешті, разом. Тому і готуватися до Різдва угорці починають заздалегідь, згадуючи славні давні традиції і повір’я, заготовлюючи різдвяні подарунки, закуповуючи продукти і спеціальну різдвяну атрибутику.
Різдво передує цілий ряд свят іменованих, як зимовий або різдвяний цикл. Адвент – це час очікувань, зборів, приготувань до Різдва Христового. В останні роки і в Угорщині набув поширення прекрасний звичай – вивішувати адвентский вінок з чотирма фіолетовими свічками, як символ чотирьох недільних днів, що залишилися до Різдва. В кожну неділю Адвенту на вінку запалюють одну свічку, символізуючи наближення великого свята. Цим побожним очікуванням пройняті григоріанський співи.
Різдво бере свої витоки з глибини століть, з язичницьких культів, пов’язаних із зимовим солнцеворотом, з обожнюванням сонця. У стародавніх римлян початок року збігалося з святкуванням «календи Януарія». До них-то християнська церква і віднесла Різдво Христове. При цьому, однак, сімейний характер давньоримського свята, за звичаєм дарувати подарунки, зберігся і живий досі. В європейських мовах залишилося й поняття «календи». Від нього в угорській і російській мовах походить слово – календар, а також, колядки, колядування – обрядові пісні, виконувані в ніч під Різдво.
. Початок святкового періоду, як правило, відраховують від 30 листопада – Андрєєва дня. Він відомий як день пророцтв, ворожінь на судженого, змов-присушек. Вважається, що якщо у цей день дівчина попостится, а на ніч покладе собі під голову предмет чоловічого одягу, то їй привидиться у сні її майбутній чоловік. Тоді ж починається і забій свиней, і бенкет з цієї нагоди – кажуть «поминки по свині», на яке охоче заходять колядники.
Знаменна дата і 4 грудня – Варварін день. Свята Борбала в Угорщині вважається покровителькою гірників, пожежних, щіткарів та представників інших професій. У шахтарських селищах, після 40-літньої заборони, відродили традицію святково відзначати цей день, з музикою, іграми, уявленнями. У селах, на південно-заході Задунайського краю, рано вранці під вікнами дітлахи співають пісеньки про дитятко Ісуса. Дівчата на виданні ставлять у воду гілки фруктових дерев, якщо вони до Різдва зацвітуть, то чекати їй у майбутньому році сватів.
У день Святого Миколая, 6 грудня, діти співають пісеньку і чекають угорського Діда Мороза – Мікулаша. В чобітках, які дорослі виставляють ввечері на підвіконня, діти вранці виявляють подарунки, найчастіше шоколадні фігурки Мікулаша. Подарунки приносить і сам Мікулаш, з білою бородою, одягнений в червону шубу – як і належить бути Діду Морозу. Але супроводжує його не Снігуронька, а чортеня Крампус. Гримлячи ланцюгами, він загрожує пустунам різками.
День Святої Ликери, 13 грудня, був самим коротким днем у році до календарної реформи 1582 року, проведеної Папою Григорієм XIII. Не випадково в народі існує безліч прикмет і традицій, пов’язаних з цим днем. Саме ім’я – Ликера, по-угорськи – Луца, в перекладі з латині означає «світло». Цього дня приступали до виготовлення «Луцина трону», вибираючи дев’ять порід дерев. Майстрували його не поспішаючи, кожен день, поповнюючи новою деталлю, але так, що б він був готовий як раз до святвечора. Що стосується неспішної, тривалій роботи, то у народі так і кажуть: «Діло робиться, як Луцин трон». У дні Варвари і Ликери для жінок існують суворі заборони: їм недозволена ні прати, ні ткати, ні прясти, ні, тим більше, шити. Згідно приймете, порушиш заборону, і кури не будуть нестися, навіть до сусідів у цей день неприємно заглядати, а то ненароком понесеш у них з дому удачу.
Ну, як тут не згадати про угорський звичай «котелаш», який поширений у Задунайському краї?! Рано з ранку, хлопці з гучним кудкудаканням відправляються по дворах, і, сідаючи на поріг будинку, або на чурбак, читають його господарям нехитрі віршики з побажаннями щедрого врожаю, здоров’я і достатку. У Луцин день намагаються передбачити і види на врожай, висіваючи в невеликій посудині насіння пшениці. Дасть міцні сходи – чекай багатого врожаю, а не проклюнеться зерно – бути неврожаю. Страви з гарними сходами ставлять під різдвяну ялинку, і після свята вигодовують їх худобі. А на погоду ворожать так! Дванадцять посоленных цибулин, що символізують 12 місяців року, кладуть на тарілку. Ті, які до Різдва висохнуть – обіцяють посуху, а ті, що зберегли в собі вологу – обіцяють дощі.
Більшість святкових страв угорські господині готують самі. Одними з таких чудових, традиційно угорських і обов’язкових на різдвяному столі ласощів, стали макові і горіхові рулети.
У Святвечір угорці дотримуються суворого посту і до самого вечора ніякої їжі не приймають. Причому не отримують своєї традиційної порції їстівного навіть худобу. До обіду день присвячують останнім підготовчим заходам, пов’язаним з прийдешнім святом, тому що на Різдво, яке традиційно припадає на суботу, готувати їжу, прибиратися в будинку по господарству – займатися будь-якою роботою категорично заборонено. Їжу можна тільки розігріти і подати до столу. Але наближається вечір, а значить, можна потроху накривати на стіл – табу знімається з заходом сонця і запалюванням домашнього освітлення.
Сільські жителі, вдягнувшись у святкове вбрання, чекають, коли задзвонить дзвін, созывающий парафіян на різдвяну месу. Приходить час різдвяних ворожінь, до яких дівчата зазвичай готуються задовго і не менш серйозно, ніж до всіх інших різдвяних заходів. Отже, опівночі, дзвони дзвенять, символізуючи початок святкування Різдва Христового. За угорським переказами, саме в перші хвилини після півночі настає час чудес: з господарями можуть заговорити з тваринами або вогонь у каміні, який як кажуть старі люди, найчастіше скаржиться на недолік у раціоні сухих дров. На якусь мить вода джерел і дворових колодязів перетворюється на вишукану виноградне вино, а якщо ж у таку хвилину встати під яблуню і подивитися в небо, то обов’язково побачиш ангелів і почуєш їх спів.
Ну, куди ж без нечисті, яка до півночі сумлінно готує свої легіони, готуючись зірвати і перешкодити вселенської радості, яку сповіщає свято Народження Ісуса Христа. Тоді пастухи виходять на польові дороги і прямують до церкви на месу, по дорозі відганяючи нечисть ударами бубнов, гудінням рожков, звуками трещоток. Повторюється цей ритуал і після повернення з церкви на шляху до дому.
Після різдвяної служби сім’я, нарешті, збирається за святковим столом, для того, щоб насолодитися трапезою, що допускає на цей раз вже і ласощі з м’яса. Обожнюють угорці різноманітні ковбаси та ковбаски, голубці, холодець. Ряжені, які виспівують старовинні колядки, вітаються і пригощаються.
Ранок свята починає господар будинку, який встаючи, насамперед, випиває чарку горілки, щоб худобу протягом всього року не хворів і мав знатний апетит. До того, як сім’я збереться на святковий сніданок, господар повинен встигнути принести води (на Різдво воду з джерел і колодязів носять тільки чоловіки), нагодувати і напоїти худобу, який постив напередодні і в цей день повинен отримати щедру компенсацію.
Взагалі, за давнім угорським повір’ям те, як ведуть себе люди на Різдво, багато в чому визначає їх подальшу долю. Якщо говорити про сім’ю, то її членам у цей день вкрай не бажано брати в борг, або позичати, ходити в старій одежі, сумувати і плакати, сердитися, сваритися, а вже тим більше – битися…. На перший день свята гостей зазвичай не чекають, так і в гості, відповідно, ходити не прийнято. Якщо з будь-якої причини в цей день в будинку першої з’являється жінка – сусідка, з близьких і т. д. – це прикмета погана, до нещастя. Тому, якщо виникала нагальна потреба привітати родичів саме в цей день, то разом з жінкою направляють і хлопчика, який заходить в будинок родні перший, а за ним вже і поздравляющая жіноча «делегація».
Після того як святкові 50грамм господарем випиті, принесена вода, худоба нагодована а стіл накритий, сім’я розсідається за сніданком. Страви сніданку і обіду, знову-таки, переважно м’ясні, в основному з свинини, оскільки на переконання угорців, свинина – джерело щастя, здоров’я і процвітання. Навпаки, курятиною в цей день краще знехтувати. Взагалі, угорська традиція настійно рекомендує: на перший день з ранку краще умити руки не водою, а монетами. Тоді і весь рік у них потреби не буде. Дивлячись на велику кількість святкових різдвяних столів, здається, що угорці дійсно живуть розкошуючи і заможно, але насправді, люди, в більшості своїй, просто починають готуватися до свята задовго до нього, і багато з них після згадують святковий достаток протягом усього року, до наступного Різдва.