Старовинне місто Севлюш біля підніжжя Чорної гори

 

      Виноградовщина – це неповторний і дивовижний край, який благословив сам Бог і який він щедро обдарував невичерпними багатствами: могутніми віковічними лісами, цілющими джерелами, родючими землями. Але основним багатством району є люди – гарні, щирі, доброзичливі, працьовиті. Вони ревно оберігають і несуть в століття звичаї, обряди і традиції своїх предків, невтомною працею і талантом примножують їх досягнення.

    

          Виноградівський район згадується в історичних документах дуже давно – ще в кінці XI - початку XII ст. під різними назвами.

         Виноградівський район розташований в південній частині Закарпатської області. На півдні району проходить кордон України з Румунією, а на південно-заході – з Угорщиною. 

          Завдяки тому, що Карпатські гори добре захищають район від холодних північних повітряних мас, клімат тут помірно континентальний: відносно жарке літо і м'яка, малосніжна зима. У силу цього з давніх часів тут склалися надзвичайно сприятливі умови для розвитку сільського господарства і тваринництва. Тут вирощують такі теплолюбні культури: абрикоси, виноград, персики, тютюн.

Тут ростуть рідкісні рослини, занесені в Червону книгу – ковила, клен белоцветный, шафран Гейфелів, липа срібляста, айва кущова, півники німецькі та угорські, лісовий кіт, полоз лісовий, чорний лелека. З метою збереження цього природного багатства і краси в районі створено два флористичних заповідника –Чорна Гора площею 772 га і Юливецкая Гора площею 176 га.

 Пам'ятки Виноградівського району: руины замка “Канкив” у подножия Черной Горы,  замка  “Нялаб” в посёлке Королево, Дворец Перени в стиле барокко 17ст., самая древняя стоянка первобытных людей на Украине - стоянка древнего каменного палеолита возраста 500-12 тыс. лет до нашей эры в Королево, Вознесенский собор, возведенный в ХІII-ХІV ст. в романо-готическом стиле, в  стиле барокко построен расположенный в городе монастырь и Костел ордена францисканцев XV ст, Королевское Евангелие -  памятник письменности был создан Станиславом Грамматиком в  замке Нялаб в Киральгазе (пос. Королево) в 1401 году. Памятником деревянной архитектуры является Введенская церковь и колокольня в с. Новоселиця, которая построена без единого металлического гвоздя. Уникальное Малокопанское городище, основанное фракийским племенем - Даками в 60-е годы 1 века до н.э. В селе Великая Копаня - целебный родник, известный как источник близнецов и двойняшек.

    

У Виноградові знімали фільм «Табір іде в небо», «Над Тисою», в місті деякий час жили і працювали: Імре Ревес (1859-1945 рр..) – видатний угорський художник-реаліст, Бейла Барток (1881-1945 рр..) – видатний угорський композитор, Юлій Васильович Боршош-Кумятский (1905-1978 рр.)- великий український письменник,

Михайло Дмитрович Попович (1908-1956 рр.) - письменник, публіцист. Найбільш відома його книга “Думи про Верховині”.