Зейкан Слава Семенівна – лікар гастроентеролог

Особливості застосувань природних ресурсів Закарпаття при захворюваннях

шлунково-кишкового тракту (ШКТ)

Сьогодні неможливо уявити систему охорони здоров’я в Україні без санаторно-курортного лікування. Щорічно в таких закладах різної належності відпочиває та лікується в середньому один мільйон відвідувачів. Практично немає таких захворювань, показаних для санаторно-курортного лікування, які не можливо лікувати на курортах України. Одним з них є багатопрофільний санаторій «Теплиця», що знаходиться в м. Виноградів Закарпатської обл.

Проведений аналіз даних центра медичної статистики МОЗ України свідчить про достовірний динамічний ріст захворювань органів травлення серед населення України.

Проблеми соціального неблагополуччя, постійних хронічних стресів, незбалансованого харчування, погіршення екології, антропогенного забруднення питної води і продуктів харчування, високі ціни на медичні препарати і є причиною зростання гастроентерологічних захворювання населення.

У зв’язку з цим дуже важливого значення  набуває профілактичне направлення, яке включає дієтичне харчування, прийом мінеральних вод, бальнеотерапію і апаратну фізіотерапію.

Санаторій « Теплиця» є багатопрофільним для лікування  захворювань систем  кровообігу, органів травлення, нервової системи, органів опору та руху, органів дихання, вуха, горла, носа, сечостатевої системи,  хронічні інтоксикації, порушення обміну речовин та захворювання ендокринної системи.

Одним із важливих лікувальних факторів в комплексній санаторно-курортній терапії БПС «Теплиця»  хворих із захворюванням ШКТ є ЛФК, лікувально-дієтичне харчування, прийом мінеральних вод «Олегівська» та «Кушницька»,  які призначаються в стадії ремісії з метою вплинути на секреторно-моторні порушення і трофіку  гастродуоденальної системи, покращити функціональний стан печінки і підшлункової залози, нормалізувати холерез (жовчоутворення) і холекінез (жовчовиведення), покращити функціонування шлунку.

Надзвичайно важливим є точне дотримання методик та схем прийому мінеральних вод з урахуванням їхнього механізму лікувальної дії, часу приймання, температурного режиму, кількості, тривалості застосування, ряду інших істотних чинників. При недотримуванні зазначеної рекомендації вплив на організм може бути діаметрично  протилежний.

Правильний прийом мінеральних вод «Олегівська» та «Кушницька» дозволяє активізувати захисно-пристосувальні реакції організму людини, нормалізувати адаптаційний механізм, діяльність нервової, ендокринної  та  імунної систем. Тим самим можливо досягнути очікуваного терапевтичного ефекту при різній патології ШКТ.  

Бальнеологічні процедури,  такі як термальні,  ароматично-мінеральні ванни,  лікувальні душі ,в основі дій яких  лежить реакція нервових рецепторів на термічні, хімічні і механічні подразники,  покращують кровообіг в органах , які  регулюють метаболічні процеси, чинять седативну дію. Парафіно-озекеритні аплікації,  грязелікування,  різні методи фізіотерапії,  трав’яні чаї  - все це впливає на запальні явища і їх наслідки,  а також регенеративні процеси. Саме тому  ці процедури включені в комплекс санаторного лікування хронічних гастритів, виразкової хвороби шлунка та ДПК, хронічних холециститів, дискінезії кишківника і жовчовивідних шляхів, хронічні коліти, ентероколіти в стадії ремісії.

Таким чином, в  БПС «Теплиця»  завдяки диференційним методам  санаторно-курортної терапії  чітким показам та протипоказам  до їх застосування,  можливістю використовувати багаті природні ресурси Закарпаття,  підвищується  ефективність  лікування пацієнтів,  досягається стійка ремісія в більшості захворювань ШКТ, попереджується хронізація патологічного процесу після перенесених гострих вірусних гепатитів, розвиток ранніх і пізніх ускладнень після оперативних втручань на шлунку та жовчовивідних шляхах,  попереджається  інвалідізація хворих  і  підвищується їх працездатність.